
Slovenská národná galéria, kedysi hrdosťou našej kultúry, sa ocitla v kríze. Po odvolaní riaditeľky a absencii nového šéfa sa umelci rozhodli protestovať. Týmto krokom chcú upozorniť na netransparentné riadenie galérie a ignorovanie ich hlasu.
Výtvarníci ako Ivana Šáteková a Erik Šille sa postavili pred galériu s výzvou na zmenu. „Kultúra nie je oblasť, kde možno ignorovať hlas tých, ktorí ju tvoria,“ tvrdia. Keď sa pokúsili vyzvať riaditeľa Jaroslava Niňaja na dialóg, ten sa im vyhýbal a len zatváral dvere.
Rodičia, ktorí chodili so svojimi deťmi na kreatívne dielne do galérie, sú tiež znepokojení. „Naše deti sa tešili na tieto návštevy. Bojíme sa, že to teraz skončí,“ povedal učiteľ Peter Hanuliak. Programy, ktoré inšpirovali deti, sú teraz v ohrození.
Keď sa umelci chceli pred galériou vyjadriť na tlačovej konferencii, vedenie galérie im zabránilo prístup. Tlačovka bola síce preložená, no vedenie SNG stále odmieta otvorený dialóg. „Kultúra nie je politická hračka,“ odkazujú protestujúci.
Umelci tiež vyjadrujú obavy o budúcnosť našich zbierok, ktoré sú súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. S obavami sledujú, ako galéria stráca dôveru verejnosti aj umelcov, a pýtajú sa, čo sa stane s cennými umeleckými dielami, ktoré sú dôležitou súčasťou našej histórie.
Protestujúci žiadajú spravodlivý výber nového riaditeľa SNG, ktorý by galériu vrátil k jej pôvodnému poslaniu – byť miestom pre umenie, kritické myslenie a verejnú diskusiu. „Galéria musí zostať miestom pre tvorbu, nie pre ticho,“ hovoria.
Budúcnosť galérie a našich zbierok je neistá. Umelci a verejnosť sa obávajú, že galéria stráca svoju hodnotu a zmysel, ktorý mala v slovenskej kultúre. Teraz čakáme, či sa situácia zlepší a či sa galéria vráti k svojej úlohe chrániť a prezentovať naše národné kultúrne dedičstvo.