Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok čelí vážnym podozreniam z porušenia zákona o volebnej kampani. Podľa dostupných informácií si počas prezidentských volieb platil reklamu, v ktorej očierňoval jedného z kandidátov, hoci zákon jasne zakazuje takúto kampaň tretích strán. Prokuratúra upozornila, že ide o nezákonné konanie, no Okresný úrad Košice jej stanovisko ignoroval. Kto teda dohliadne na dodržiavanie pravidiel a zabezpečí spravodlivosť pre všetkých občanov rovnako?
Okresný úrad si robí, čo chce
Prokuratúra jasne povedala, že rozhodnutie v prípade ministra Matúša Šutaja Eštoka je nezákonné. Ale čo na to Okresný úrad Košice? Nič! Ignorovali námietky, akoby zákon pre nich neplatil. Takto sa má správať štátna inštitúcia, ktorá má chrániť poriadok a spravodlivosť?

Porušenie zákona o volebnej kampani
O čo ide? Organizácie, ktoré sa venujú dodržiavaniu pravidiel férovej súťaže, ešte pred druhým kolom prezidentských volieb podali podnet na prešetrenie podozrenia, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok porušil zákon o volebnej kampani. Minister si totiž platil reklamnú kampaň na sociálnych sieťach, v ktorej očierňoval jedného z kandidátov. Podľa oficiálneho výkladu samotného Ministerstva vnútra sa však platené statusy považujú za kampaň. A zákon pritom jasne zakazuje kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta.
Minister investoval tisíce eur do reklamy a mohol tak ovplyvniť až milión voličov. Napriek jasným pravidlám Okresný úrad vyhlásil, že v tomto konaní nevidí porušenie zákona. Prokuratúra s týmto názorom nesúhlasila, no úrad sa napriek tomu odmietol podriadiť jej právnej argumentácii.
Prokuratúra sa nevzdáva!
Nezávislí odborníci a organizácie očakávajú, že prokuratúra sa odvolá. Toto nemôže zostať nepovšimnuté! Ak necháme mocným, aby si robili, čo chcú, kam to povedie našu krajinu? Zákony musia platiť pre každého rovnako – či ste minister alebo obyčajný človek, spravodlivosť nemôže byť ohýbaná podľa funkcie!
Michal Piško z Transparency International Slovensko upozorňuje, že takýto prístup úradníkov ohrozuje férovú volebnú súťaž. „Namiesto toho, aby úrad konal nezávisle, jeho prístup skôr pôsobí ako nadpráca v prospech nadriadeného ministra, ktorého rezort má za dodržiavanie volebných pravidiel zodpovedať. Takéto rozhodnutia podkopávajú dôveru občanov v inštitúcie a zvyšujú riziko zneužívania moci vo volebných kampaniach.“
Čo bude ďalej?
Tento prípad ukazuje nebezpečný trend – štátne orgány si začínajú vykladať zákony po svojom. Ak dnes minister môže míňať tisíce eur na ovplyvňovanie voličov bez trestu, čo bude zajtra? Verejnosť musí byť ostražitá, aby spravodlivosť nebola len prázdnym slovom. Budeme pozorne sledovať, ako sa prokuratúra postaví k tejto nespravodlivosti. Tému sledujeme a budeme vás informovať!