
Krásna Hôrka – Obnova, ktorá neskončila
Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka pokračuje, no nie všetko ide podľa plánu. Slovenské národné múzeum (SNM) tento rok podpísalo niekoľko kontroverzných zmlúv, ktoré vzbudzujú otázky o efektívnosti a transparentnosti celého procesu.
Drahé zmluvy a nejasné zodpovednosti
V februári 2025 uzavrel SNM zmluvu s firmou MSP Košice na „generálne riadenie, kontroling a logistiku“ pri rekonštrukcii hradu. Cena? 204-tisíc eur. Avšak, len niekoľko dní predtým si múzeum objednalo audit za takmer 97-tisíc eur, ktorý sa má týkať rovnakých prác na tomto historickom objekte. Prečo sú potrebné dve nezávislé kontroly rovnakých činností? Je to naozaj efektívne využitie verejných financií?
Ďalej, zmluva so spoločnosťou EUREDing, podpísaná ešte v januári 2023, má zabezpečovať technický dozor počas obnovy hradu. Zodpovednosť tejto firmy je však odlišná od MSP Košice – obidve spoločnosti však vykonávajú veľmi podobné činnosti, čo vyvoláva ďalšie pochybnosti.
Kontroly a zodpovednosť
Obe firmy, MSP Košice aj EUREDing, majú kontrolovať dodržiavanie projektových podmienok a zabezpečiť, aby práce prebiehali v súlade so zákonmi a predpismi. Zároveň sa majú postarať o stavebný denník, harmonogram výstavby, bezpečnosť práce a ochranu zdravia na stavbe. Ak je kontrolovanie týchto aspektov v rukách dvoch spoločností, je to naozaj nevyhnutné?
Zbytočné predraženie alebo nevyhnutná opatrnosť?
Podľa odborníkov to vyzerá na ďalšie zbytočné predražovanie. Kde sú v tomto prípade principiálne hodnoty spravodlivosti a poriadku? Prečo sa verejné prostriedky míňajú na opakovanú kontrolu tých istých činností?
Súčasné vedenie SNM sa bráni, že cieľom je zrýchliť obnovu hradu a zabezpečiť maximálnu transparentnosť. Otázkou však zostáva, či nezodpovedné míňanie peňazí neohrozuje dôveru občanov v štátnu správu a v hodnoty, ktoré by mali reprezentovať.
Súvisiace problémy – Chýbajúca koordinácia a spory v múzeu
Podľa zdrojov blízkych SNM nemá súčasný projektový manažér reálne kompetencie rozhodovať o stavebných prácach. Pán Basarík, nový projektový manažér, je iba ďalším dozorom bez práv na rozhodovanie. Ako môže správne kontrolovať projekt, keď nemá plnú zodpovednosť? Kde je zaručená stabilita a poriadok, ktorý by mal byť základom každého verejného projektu?
Vyhorený hrad a dlhodobé zanedbávanie
Hrad Krásna Hôrka, ktorý v roku 2012 zachvátil požiar, je stále staveniskom. Aj po trinástich rokoch od katastrofy sa obnova zadrháva. Kde je snaha o nápravu a národnú zodpovednosť? Predstavitelia štátu nesú zodpovednosť za zachovanie našich národných pamiatok. Kedy nastane skutočná obnova?
Čo ďalej?
Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka je príkladom zlyhávania štátnych inštitúcií pri správnom riadení verejných prostriedkov. Každý krok, každé rozhodnutie by malo byť v súlade s našimi národnými hodnotami, ktoré dbajú na spravodlivosť, poriadok a ochranu historických pamiatok. Bude naozaj možné obnoviť túto národnú pamiatku v súlade so zákonmi a bez ďalších zbytočných nákladov?
Téma bude naďalej sledovaná a otázky zodpovedané.